Néhány gondolat a jutalomfalatos tanításról
Nos, a kutyák tanítása néha olyan, mintha egy új nyelvet tanulnánk: kezdetben zavaros, tele információval, és néha fogalmunk sincs, hol is kezdjük. Akár tapasztalt gazdik vagyunk, akár kezdők, mindannyiunk fejében felmerülnek kérdések:
- Mit kellene tudnia a kutyánknak?
- Hogyan motiváljuk őt a feladatokra?
- Mennyi időt kell szentelni a gyakorlásra?
- És a legfontosabb: mikor és mennyi jutalomfalat jár neki?
Ezen kérdések körül lehet forogni hosszasan, mint amikor egy kutya, aki a saját farkát kergeti. (Fontos megjegyezni, hogy még a kutyatartásban jártasak is néha elbizonytalanodhatnak, és ez teljesen rendben van.) De amíg a kutyaiskolák kapujában toporogsz, addig nézzük, mit tudunk a jutalomfalatokról.
Ahogyan mi is inkább motiváltak vagyunk, ha kilátásba helyeznek előttünk egy jó motivációs eszközt (pl elismerés, díjak, pénz) , úgy a kutyánk is szereti, ha van valami, amiért megéri teljesíteni a feladatokat. A jutalomfalatok segítik a feladatok megértését, és még egy kis bulit is csempésznek a tanulásba, vagyis motiválják a kutyust. Ahogy a tanulás folyamatával egyre jobban elmerülünk a kutyaoktatás művészetében, az elején a gyakori jutalmazás lesz a kulcsszó. Tehát minden alkalom után, amikor kedvencünk helyesen végrehajt egy gyakorlatot, egy kis kajával örvendeztessük meg. Amint a kutya már tudja, mit várunk tőle, és összekapcsolja a mozdulatot a vezényszóval vagy a jelzéssel, kevesebb jutalomfalat is elegendő lesz. Persze ne hagyjuk el őket teljesen, mert a jutalomfalatok remek motivációs eszközök, és ki ne szeretné a jutalomfalatokat?
Azonban érdemes figyelembe venni, hogy a jutalomfalatok között is fel lehet állítani egy prioritási sorrendet, avagy nem mindegy mikor milyen ingerkörnyezetben milyen falatot használunk. Otthon ahol “még a madár se jár” lehet elegendő motivácó lesz a kutyusunknak a száraz táp is, viszont ne várjuk el ugyanezt egy kutyafuttatóban, sok kutya társaságában vagy akár egy erdőben (ahol akár még a farkas is jár). És persze az sem mindegy hogy valóban mennyire motiváló a mi kutyánknak a jutalomfalat. Hiszen lehet hogy számára sokkal nagyobb motiváció egy labda vagy a gazdi (ez utóbbi lenne a végcél szerintem minden gazdi számára).
Milyen jutalomfalatot válasszunk?
Ez a kérdés olyan változatos, mint a különböző kutyafajták. Az átlagos ebeket általában könnyű étellel lehet a legjobban motiválni. A kisebb, puha falatok általában nagy sikert aratnak, és sok kutya számára a sajt, a főtt csirke vagy bármilyen hús, valamint a sült máj a legfelsőbb jutalomfalatok kategóriájába tartozik. Persze párizsi/virsli/sajt vagy szalámi is jöhet, de mindig ellenőrizzük az összetevőket, nehogy olyan fűszer vagy adalékanyag kerüljön bele, ami ártalmas lehet a kutyánknak. Az üzletek polcain ráadásul számtalan jutalomfalat közül választhatunk, hogy a kutyusunk ízlését is kielégítsük. Sokan preferálják a száraztápot, hogy könnyedén nyomon követhessék a napi kalóriaadagot, hiszen a jutalomfalatoknak is helye van az étrendben.
Az érdekes rész az, hogy a játék is lehet jutalom! Próbáld ki, milyen reakciókat vált ki a kedvencedből, ha egy izgalmas játékot helyezel kilátásba. A jutalom így nem csak evésről szól, hanem együtt töltött időről és közös szórakozásról is. Tegyük fel a kérdést: miért ne lehetne a jutalom egyfajta kommunikációs eszköz is, amivel egyértelművé tesszük kedvencünk számára, hogy mit várnak tőle?
Kutyusunk jólneveltsége és a jutalomfalatok mennyisége: van összefüggés?
Nos, az egyszerű válasz, hogy nem. Nem a jutalomfalatok mennyisége határozza meg a kutyánk jólneveltségét. Nem az a lényeg, hogy mindig kap-e egy kis ételt a jól végzett feladatokért. Természetesen fontos, hogy a kutyánk képes legyen engedelmeskedni anélkül is, hogy egy feladatért cserébe falatot kapna, de ezért gyakorljunk vele nap mint nap. Az a cél, hogy a kívánt viselkedés megvalósuljon, és a kutya megértse, mit várunk tőle, mégpedig olyan szinten, hogy akár egy éles helyzetben is magabiztosan teljesítse a feladatokat. De ettől függetlenül megjutalmazhatjuk a kis négylábút a sikeres munkáért.
Az átlagos kutyának valószínűleg nem érdemes teljesen elhagyni a jutalomfalatokat. Az már egy másik kérdés, hogy amikor már tökéletesen megtanulta a feladatokat, nem mindig kell neki jutalomfalat. Talán csak időről időre, vagy nehezebb helyzetekben. Vagy amikor otthon gyakorlunk, kicsit színesíthetjük a dolgokat.
Egy kis trükk: állítsunk össze egy gyakorlatsort a már ismert trükkökből, és ha a kutyusunk ügyesen teljesít, jöhet a finom falat vagy egy kis játék. Ne gondoljunk a jutalomra úgy, mint megvesztegetésre, hanem inkább egyfajta kutyanyelvként, amivel hatékonyan tudunk kommunikálni kedvencünkkel.
Persze idővel a kutyánk nemcsak a jutalomból fog érteni, hanem a vezényszavakból és a helyzetekből is, amiket a pozitív megerősítéssel tanítottunk meg neki. De egy kis “még mindig király vagy” emlékeztető sosem árthat.
Ha elakadnál vagy ezzel kapcsolatban kérdéseid lennének, keress minket bizalommal!
“Kutyanyelven szívvel-lélekkel, együtt a fejlődés útján”